https://avrupacerrahi.com.tr/hemoroid-basur-nedir/
Hemoroid yani yaygın ismi ile basur, makat bölgesindeki genişlemiş damar yumaklarıdır.Bu yumaklar hemoroid memesi olarak gözlenir. Mayasıl olarakta adlandırılır. Makat bölgesinde bulunan damarların şişmesi ve meme oluşumu ile ortaya çıkar. Hemoroid damarların varisleşmesi şeklinde de tanımlanabilir. Genellikle makattaki basıncın artmasıyla ilişkilidir.

Hemoroid (Basur) hastalığı oldukça yaygın bir şekilde her yaşta, her cinsiyette görülebilir.

Genital siğil, cinsel yolla bulaşan insan papilloma virüsünün (HPV) neden olduğu bir enfeksiyondur. Genital bölgede veya anüste küçük, et benzeri çıkıntılar şeklinde görülür. Bazen kaşıntı veya rahatsızlık yapabilir, ancak çoğu zaman ağrısızdır. Tedavisi krem, dondurma veya cerrahi yöntemlerle yapılabilir.

https://genitalsigil.com.tr/penis-kanseri-en-cok-sorulan-sorular-ve-detayli-cevaplar/

Kuyruk sokumu şişliği, genellikle travma, enfeksiyon veya kist gibi nedenlerden kaynaklanır. Belirtiler arasında ağrı, hassasiyet ve bazen kızarıklık bulunur. Uzun süre oturmak rahatsızlığı artırabilir. Tedavi, altta yatan nedene bağlı olarak, sıcak kompres, ağrı kesici ilaçlar veya cerrahi müdahale içerebilir.

https://www.yasirgozu.com/kuyruk-sokumunda-agri-ve-sislik/

Fistül, iki vücut boşluğu veya bir vücut boşluğu ile cilt yüzeyi arasında anormal bir kanal oluşumudur. Genellikle enfeksiyon, travma veya cerrahi sonrası gelişir. Belirtiler arasında ağrı, akıntı ve iltihap bulunabilir. Tedavi, enfeksiyon kontrolü ve cerrahi müdahale ile sağlanır.

https://www.fistul.com.tr/fistul-buyur-mu/

Proktoloji, bağırsakların alt kısmı, anüs ve rektum hastalıklarıyla ilgilenen tıp dalıdır. Hemoroid, anal fissür, fistül ve kolon kanseri gibi hastalıkların tanı ve tedavisini kapsar. Proktologlar, endoskopi ve cerrahi gibi yöntemlerle bu bölgedeki sorunları değerlendirir ve tedavi eder.

https://www.proktoloji.com.tr/kil-donmesi-tedavisi-icin-hangi-doktora-basvurulmali/